Tornavidalar

Bir yere bir nesneyi sabitlemek için vidaları kolayca sabitleyeceğiniz yerden veya çıkartmak için kullanabileceğiniz el aletleridir.

Tornavidalar
1011

Tornavidalar, vidaları sabitleyen kısmı ince ve metalden üretilir. Sorunsuz bir işlem yapılabilmesi için ince metalden yapılan yani vidayla temas eden kısım sağlam ve uzun ömürlü malzemelerden üretilir. El ile tutulan yer ise plastik veya benzeri bir malzemeden üretilir böylece daha rahat çalışmanızı sağlar.Tornavida, elle döndürülmesi gereken başlı ve şaftlı basit bir alettir. 
 
Her Türlü Vidaya Uygun Tornavida ve Aksesuar Çeşitleri
 
Tornavida ve aksesuarları, bir çok seçeneğe sahiptir. Tornavidanın uç kısmına göre kullanım şekilleride değişkenlik gösterir. Örneğin; düz uçlu bir tornavidayla daha düz şekilli vidayı gevşetebilir veya sıkılaştırabilirsiniz. Aynı şekilde yıldız şeklinde olan tornavidayla da yıldız şeklinde olan vidaları sıkma ve gevşetme işlemi uygulayabilirsiniz. Lokma uçlu tornavidayla, lokma şeklinde olan vidalara da aynı işlemi yapabilirsiniz. 
Tornavida çeşitleri, kullanılan malzeme ve şekillere göre seçenekleri bulunmaktadır. Dar bir alanda çalışıyorsanız ince uzun veya kısa ve topaç şekillerdeki tasarlanan tornavidalarınızı tercih edebilirsiniz. 
 
Birinci tip tornavida düz uçlu tornavidadır. Bu tip tornavida, herhangi bir tip tutturucudan her türlü vidayı çıkarmak için kullanılabilir. Açılı kafa, vidaları sıkmak ve gevşetmek için idealdir. Düz kafa, oluklu bir sürücü ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kare kafa, yalnızca tek yöne vidalanabilen bir güvenlik versiyonunda da mevcuttur. Bu tür tornavida genellikle seyrek bakım gerektiren yerlerde kullanılır.
Düz başlı tornavida popüler bir seçimdir. Açılı kafa, vidaları sıkmak ve gevşetmek için tasarlanmıştır. Kare kafa, Phillips kafalarla kullanım için tasarlanmıştır. İster düz uçlu ister açılı vidalar için düz uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız olsun, bu iş için uygun bir alet olacağından emin olabilirsiniz.
 
tornavida çeşitleri
 
Düz uçlu tornavida seti ararken hangisini satın alacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İster kendin yap projeleri yapıyor olun, ister ev projeleri üzerinde çalışıyor olun, ihtiyacınız olan belirli tornavida türleri vardır. Bu tipler hem küçük hem de büyük vida başları için kullanılabildikleri için hem ev hem de profesyonel projeler için oldukça kullanışlıdır. Her bir tornavida türü ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
 
Tornavida, elle döndürülmesi gereken başlı ve şaftlı basit bir alettir. Düz kafa, dik açılı vida deliklerine uyar. Buna karşılık, düz başlı vidalar daha zor bir vida türüdür. Vidayı takmak için elinizi 360 derece döndürmeleri gerekir. Normal bir tornavida kullanmak, elinizi her çevirdiğinizde ucu yeniden takmak anlamına gelir. Cırcırlı tornavidalar bu sorunu çözer. Elinizi geri çevirdiğinizde uç yerinde kalır.
Bir tornavida alırken, iş için doğru boyutu seçtiğinizden emin olun. Örneğin, yıldız vidalar için kare uçlu bir tornavida isteyebilirsiniz. Ancak bir Phillips tornavida, Phillips vidalar için de bir seçenektir. Düz yüzlü bir tornavida "V" şeklindedir ve altıgen bir kafa ile yapılır. Bu bıçak türlerinin her ikisi de benzer şekillere sahiptir, ancak farklılıklar vardır.
 
tornavida çeşitleritornavida çeşitleri
 
Bir tornavida alıyorsanız, bıçaklara da çok dikkat etmelisiniz. Bunlar önemli faktörlerdir, bu nedenle ürünü iyice araştırmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. En iyileri uzun ömürlü ve tutması rahat olacaktır.Tornavidalar, çoğunlukla çelik malzemeden üretildiği gibi plastik ve kauçuk malzemelerden üretilen modellerde bulunmaktadır.
 
Günümüzde bazı çeşit ve boyuttaki tornavidalar tasarım olarak benzerdir. Diğer bir tornavida türü, elektronik endüstrisinin dışında çok yaygın olmayan iki gözlü tornavidadır. Aşağıya doğru açılı ve vidayı döndürmek için dönen bir dirgen gibi iki ucu vardır. Bu araçlar dört ila on iki arasında değişen boyutlarda mevcuttur. Küçük, hafif bir tornavidaya ihtiyacınız varsa kare çıkıntı modelini kullanabilirsiniz. Hafiftir ve tutması kolaydır ve bilgisayarı sökmeden vidaları sabitlemek için kullanılabilir.
 

Kare çıkıntılı tornavida en yaygın tornavidadır. Dışarı çıkma etkisini ortadan kaldıran ve vida ile iyi bir kilitleme sağlayan kare bir açıklığa sahiptir. Ergonomik tasarımı, kullanımı daha rahat hale getirir ve düşük torku, hafif hizmet vidalama için ideal hale getirir. Ayrıca cihazı sökmeden küçük vidaları çıkarmanıza da olanak tanır.

İster düz kenarlı ister gömme tornavidaya ihtiyacınız olsun, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı vida türü vardır. Gömme kare açıklığı olan bir tornavida, düz bir yüzey üzerinde yuvarlanmasını önleyen yuvarlak uçlara sahiptir. Altı köşeli yıldız tornavida, vidaları tutmak için harika olan yuvarlak şekle sahip yaygın bir tornavidadır. Kare çıkıntılı tornavida termoplastik kauçuktan yapılmıştır ve hafif ve kompakttır.

Yıldız tornavida, birçok tornavida türü arasında popüler bir seçimdir. Küçük bir kuyumcu tornavidasından büyük bir otomotiv çerçeve tertibatına kadar değişen bir dizi standart boyut vardır. Bu tornavidaların çoğu 57 derecelik bir noktaya ve konik yivlere sahiptir. Ancak, vidaları çıkarmak için bunları kullanıyorsanız, farklı bir alet kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Led ışıklı tornavida hafiftir ve düşük ışıklı ortamlarda çalışırken harika çalışan güçlü bir LED ışığına sahiptir. Bunlar genellikle elektrikçiler tarafından kullanılır, ancak elektronik projeler için de kullanılabilir. Kare uçlu bir tornavida, elektrikçiler için popüler bir seçimdir ve Avrupa ve Uzak Doğu'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Yıldız tornavida kullanmanın faydaları arasında hız, rahatlık ve verimlilik yer alır.

Bir cırcır tornavida iki uçlu bir uca sahiptir ve düz başlı vidalarla çalışır. Bir cırcır tornavida, düz başlı bir tornavida ile aynı etkiye sahiptir, ancak daha güçlü ve daha dayanıklıdır. Bu tip tornavidayı kullanmak daha büyük projeler için faydalıdır ve otomobil ile mekanik arasında popüler bir seçimdir. Vidaları dar bir alana sıkmanız gereken projeler için özellikle yararlıdır. Yaşam alanlarında tornavitalar ve çeşitleri iç dekorasyon ve dış dekorasyon, inşaat yapı, peyzaj, el işcilikleri gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Düz Tornavidalar

Düz tornavidalar vida sökme, takma, gevşetme, sıkma gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Vida şekline göre ucu değiştirilebilir. Genel olarak uç ve orta bölüm metalden ve sap kısmı elle tutulduğu için plastikten yapılmıştır. En çok kullanılan tornavidalar kare, yıldız, düz ve alyan tornavidalarıdır. Düz uçlu tornavidalar, mevcut en yaygın tornavidalardır ve çeşitli boyut ve şekillerde gelirler. Uç, vidadaki yuvaya sığacak kadar büyük olmalıdır. Çok küçükse, tornavida yuvadan kayar. Boyut büyüdükçe düz tornavidalar daha geniş ve kalındır. Bu aletler ayrıca daha küçük vidalar için daha uygundur, çünkü daha büyük uçlar yuvadan kaymaya daha yatkındır.

Tornavidalar yüzyıllardır kullanılan malzemelerdir ve tasarımları zamanla değişmiştir. Şaftın ve tutamağın şekli, üretim gereksinimlerine ve amacına göre değişmiştir.  Çapraz kafa, diğer çapraz kafa tasarımlarından daha düşük tork seviyelerinde çıkması bakımından benzersizdir. Çapraz kafa ayrıca vida takmayı kolaylaştıran konik oluklar içerir. İyi bir tornavida, herhangi bir araç takımı için gerekli bir araçtır. Yıldız tornavidalar kadar popüler olmasa da düz tornavidalar hala birçok şey için kullanışlıdır. Genellikle konut inşaatı için kullanılmazlar, ancak mobilya yapımı, küçük dolap projeleri ve bazı elektrik kullanımları için yaygın olarak kullanılırlar. Düz başlı tornavidalar, özellikle anahtarlar ve prizler için plaka kapakları takmak için kullanışlıdır. Vidaya zarar vermeden kullanılabilirler, bu nedenle aşırı sıkmamaya dikkat etmelisiniz. Düz tornavidalar mekanik el aletleri grubunda olan ve takım çantalarında farklı iş yüklerini yapmak için kullanılan en sık el aleti çeşitleri ürün yelpazesine eşlik etmektedir. 

 

DÜZ TORNAVİDALAR NEDİRTornavida dünyasında yeni başlayan biriyseniz, bir set satın almak göz korkutucu olabilir. Sonuçta onlarca farklı tip ve boyutta tornavida bulunmaktadır. Çoğu insan yüzlerce farklı boyut ve türe ihtiyaç duymaz. Yine de, en az bir çift temel düz tornavida satın almak iyi bir fikir olabilir. Sadece ihtiyaçlarınıza uygun ve dayanıklı olanları seçmeyi unutmayın. Düz uçlu tornavidaların bir dezavantajı, göreceli olarak sağlam olmamalarıdır. Elektrikli bir sürücüye takıldığında, bıçakları koparak vidanın soyulmasına neden olabilir. Bu nedenle düz uçlu tornavidalar en iyi şekilde hafif ila orta hizmet tipi endüstriyel uygulamalar için kullanılır. Yüksek torklu görevler için kullanılamayacak kadar zayıf olabilirler. Bunun yerine, büyük bir proje üzerinde çalışıyorsanız, yıldız tornavidaları tercih edin.

 

düz uçlu tornavida ne ise yarar

Yıldız tornavidalar sahip olunması gereken bir diğer önemli araçtır. Bunlar küçük parçaların vidalanması için idealdir. Bir kuyumcu vidasından tüm otomobil çerçeve montajına kadar çeşitli standartlarda boyutları vardır. Tornavidanın sapında ve gövdesinde, tornavidanın boyutu ve türü listelenmiştir. Boyutlar #0 ile #4 arasında değişir. Emin değilseniz, doğru bedeni aldığınıza dikkat etmelisiniz. Pozidriv vidaları, Phillips tornavidaların güncellenmiş bir versiyonudur. Bu vidalar, merkezden yayılan dört ek çizgi ile kolayca tanınır. Pozidriv tornavidalar ayrıca küt bir uca ve bıçak kenarları arasında dışarı çıkma riskini azaltan küçük nervürlere sahip olmaları ile bilinir. Her iki tornavida türü de uyumludur, ancak tasarımları farklıdır. Tornavida kullanırken aynı marka ürün kullanmaya özen gösterin.   

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.