İzolasyon

Yaşadığınız alandaki bir yapıyı veya nesneyi dayanıklı hale getirmeye yarayan bu malzemeler, dirençli ve koruyucu bir yapı sağlar. Bu malzemeler suyun oluşturacağı tüm tahribatları önler.

İzolasyon
433

İzolasyon malzemeleri, sayesinde nesneler ve yapılar sudan etkilenmez. Kullanım alanlarına göre değişkenlik gösteren bu malzemeler çatı, duvar, balkon, ve depo gibi alanlarda tercih edilir. Ayrıca havuz gibi ortamlarda derinlik seviyelerinde kullanılabilirler. Genel olarak bina ve benzeri yapılarda suyun zarar vermesini engellemek için yüzey kısımlarına uygulanır. Ayrıca evlerin iç kısımlarına mutfak, banyo veya lavabo gibi ortamlarda sıklıkla tercih edilebiliyor. Suyun sadece içeri girmesini engellemek için değil dışarıya akmasını engellemek için de kullanılıyor. Sızıntı yapan iç duvarlarda çürükleri engeller. Bu yüzden binaların tüm yapı elemanlarının su yalıtım malzemesi ile kaplanması bu olumsuz su sızıntılarının önüne geçer. Birçok alanda kullanılan bu malzemeler peyzaj alanında da sıklıkla kullanılır. Örneğin; bitki köklerinin betonuna zarar vermemesi için baca kenarları veya tünellerde de uygulanarak suya karşı direnç kazanılır.

Su Yalıtım İzolasyon Malzemeleri ve Kullanım Yöntemleri

Su yalıtım izolasyonu su sızıntısını ve birikmesini önlemek için yapılır. Kendi çevresinde bir tabaka oluşturur ve suyun girişini engeller. Kullanım alanlarına bu izolasyon malzemelerinin bir çok çeşidi vardır. Örneğin; çimento esaslı, sıvı esaslı, bitüm esaslı ve poliüretan esaslı malzemeler olarak dört gruba ayrılırlar.
  • Çimento Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Çimento bazlı su yalıtım malzemeleri, yüksek sıcaklıklarda kalker taşı ile kilin pişirilmesinden meydana gelir. Su ile karıştırıldığında bağlayıcı bir özelliği olan çimentonun içine elyaflar, mineraller, polimerler karıştırılmasıyla güçlendirilir. Su izolasyon yalıtımında harika bir malzeme olup,  betonun yüzeye iyi tutunmasını sağlar ve suya karşı da çok etkili bir direnç gösterir. Sıklıkla köprüler, barajlar, demiryolu, metro istasyonlarında tercih edilir.

  • Sıvı Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Sıvı yalıtım izolasyon malzemeleri akrilik, hibrit veya poliüretan sıvı membranlardan oluşur. Önce ince bir kaplama olarak astar kat ve spreyin rulo veya mala uygulanması olarak kullanılır. Çimento bazlı yalıtıma göre daha esnek olan bu malzemeler, günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Olumsuz hava şartlarına ve ısıya karşı dayanıklı sıvı bazlı su yalıtım malzemesi neme karşı direncini arttırır.

  • Bitüm Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Ham maddesi petrolden elde edilen bitüm esaslı izolasyon malzemesi termal direnç ve yapıştırıcı özelliğine sahiptir. Genel olarak kullanıldığı alan şap altındaki alanlardır. Asfalt kaplama olarak da bilinen bu yalıtım malzemesi güçlü yapışkan özelliğine sahiptir. Toprak altı veya üstüne kolayca uygulanabilir. Olumsuz hava şartlarından doğan aşınmalara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çeşitli dokuda, renkleriyle pratik bir şekilde uygulanma özelliği vardır. 

  • Poliüretan Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Poliüretan izolasyon malzemesi reçine esaslıdır ve solvent içerir. Genellikle çatı, balkon ve teras gibi alanlarda olumsuz kötü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Elastik özelliği ile su geçirmez bir tabaka oluşturur ve neme karşı hassas bir yapısı bulunmaktadır. Donmalara karşı dayanıklı olduğu gibi uygulandığı alanda herhangi bir sızıntı vermez. Bu yüzden havuz, su deposu gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir. 

 

 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.