Ahşap Pançlar Nedir? Ne İşe Yarar?

Ahşap panç seti, farklı boyutlarda farklı uçlara sahip bir Ahşap panç koleksiyonudur. Ahşap panç, metalden yapılmış bir çubuk parçasıdır.

Ahşap Pançlar Nedir? Ne İşe Yarar?
117

Bu küçük metal çubuk parçaları esas olaraksondajiş parçalarında delikler. Delinebilen iş parçaları genellikle ince sac benzeri iş parçalarıdır. İnce malzemelerde bir delik açmaya ek olarak, iş parçalarının yüzeyinde bir çukur oluşturmak için bir Ahşap panç da kullanılır. Ahşap pançlar birden fazla malzeme üzerinde kullanılabilir; ahşap, taş, plastik veya metal iş parçalarında delikler oluşturmak için kullanılabilirler. Kullanıcının gerçek ihtiyaçlara göre Ahşap panç aletini seçebilmesi için çok çeşitli el aletleri sunduğundan Ahşap panç seti gereklidir.
 

Ahşap Panç Nasıl Kullanılır?

 
Ahşap panç, manuel işlemlerde yer alan bir el aleti parçasıdır. İki farklı Ahşap panç türü vardır: kulplu Ahşap pançlar ve bir kulp üzerine monte edilmesi gereken Ahşap panç parçaları. Bir Ahşap panç seti Ahşap panç parçalarını içerir. Bir Ahşap panç seti ile, bir demircinin veya Ahşap pançyı kullanan kişinin sadece bir sapa ihtiyacı vardır ve Ahşap pançlar, demircinin yapacağı işlere göre değiştirilebilir. Ahşap pançlar zaten bir ahşap sapa veya metal bir sapa sabitlenmiş olduğundan, Ahşap panç değiştirilemez. Bu nedenle, demircinin bu tür Ahşap pançları daha fazla saklamak için bir alet kutusu olması gerekir.
 
Bir iş parçasını delmek veya Ahşap panç ile üzerinde çukur oluşturmak için genellikle bir çekiç gerekir. Ahşap pançyı çakmadan önce, bir demirci Ahşap panç ucunu deliğin olması gereken yere dayamalıdır. Delme yeri belirlendikten sonra, demirci Ahşap pançnın sapına çekiçle vurur. Ahşap pançya uygulanan kuvvet ile Ahşap pançnın keskin ucu iş parçalarının içinden geçebilir. Farklı malzemeler üzerinde çukurlar veya delikler oluşturmak için aynı prosedür gerçekleştirilir.
 

Ahşap Panç Türleri Nelerdir?

 
İçi boş Ahşap pançlar ve katı Ahşap pançlar, günümüzde en yaygın Ahşap panç türleridir. Delik açmak için sac veya deri yüzeyini delmede delikli Ahşap pançlar sıklıkla kullanılır. Çoğu insanın tanıdığı tipik bir darbelerden çok farklı görünüyorlar. Bu tip Ahşap pançnın uç uçları yoktur; bunun yerine içi boş Ahşap panç, içi boş gövdeli kalın bir çubuktur. Boş alana çıkış deliği denir. Bir sac veya sac benzeri bir iş parçasını içi boş bir Ahşap panç ile delerken, Ahşap pançlanan malzeme iş parçasından çıkarılır ve delikten çıkar. İçi boş Ahşap panç seti, farklı çaplarda, uzunluklarda ve uçlarda bulunan içi boş Ahşap pançlardan oluşan bir seçimdir.
 
Katı darbeler, söz konusu olduğunda çoğu insanın aklında olan türdendir. Katı Ahşap pançların bir iş parçasını delerken bir çekiçle çalışılması gerekir. Sağlam bir Ahşap panç setinde çap, uzunluk ve uç bakımından da değişen pançlar bulunur. Katı Ahşap pançlar, pimlere benzer bir görünüme sahip oldukları için pim Ahşap pançları olarak da adlandırılır. Katı bir Ahşap pançın genel anatomisi, bir ucunda konik uçlu kalın bir şaft olan tek parça bir metal çubuktur. Katı Ahşap pançlar, tipik Ahşap pançlama işleri veya delme işleri için kullanılır.
 

Ahşap Panç Uygulama Alanları Nerelerdir?

 
Bir iş parçası üzerinde delikler veya çukurlar oluşturmadan önce, bir iş parçası üzerinde çukur oluşturarak delme yerlerini işaretlemek için otomatik bir merkez Ahşap panç da kullanılır. Merkez Ahşap panç bir iş parçası üzerinde etkili bir şekilde sığ bir çukur açabildiğinden, bir sonraki delme işlemi için bir işaret oluşturabilir ve matkap ucunun hizadan çıkmamasını sağlayabilir. Bazen merkez Ahşap pançlar, kurtarma operasyonlarında cam kırma aletleri veya sertlik testleri için darbe aletleri olarak kullanılabilir.
 

Ahşap Panç Nerelerde Kullanılır?

 
Ahşap pançlar, hafif hizmet işçiliği operasyonlarında bir tür el aleti olarak manuel olarak kullanılabilir. Ahşap pançlar, ağır hizmet üretim süreçlerinde otomatik makinelerde de kullanılabilir. Bu tür bir uygulamada, belirli bir delme işlemi için uygun bir Ahşap pançın  kullanılabilmesi için bir Ahşap panç setine de ihtiyaç vardır. Endüstriyel uygulamalarda, bir pres makinesinin şahmerdanın bir Ahşap panç ucu monte edilir. Tokmak iş parçasına indiğinde bir delik açılır. Bu durumda Ahşap pançlama kuvveti, mekanik olarak çalıştırılan bir makine veya pnömatik olarak çalıştırılan bir makine tarafından sağlanır.
 

 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.