Ölçüm Aleti

Ölçüm aleti, yaşam alanlarında birçok farklı meslek dalı ve iş uğraşları tarafından uzunluk ve mesafe ölçmek için matematiksel verilerden yararlanılan aletlerdir.

Ölçüm Aleti
127

Ölçüm aletleri ile birçok farklı nesneyi ve objeyi ölçerek, işinizi kolaylaştırabilir, net sonuçlara ulaşabilirsiniz. Günümüzde inşaat ve ahşap, yapı sektörleri, mimari, peyzaj, mobilya, makina, endüstri, sağlık, ilaç gibi birçok farklı meslek grupları ölçüm aletlerini kullanarak doğru sonuçlar eşliğinde işlerini tamamlamaktadır. Son yıllarda ergonomik kullanılan bazı meslek gruplarında ön planda olan ölçüm aletleri ile iş gücü ivme kazanmıştır.

Örneğin: Bir ölçüm aleti ile evinizde masanızın uzunluğundan ayağınızın çapına kadar birçok farklı şeyi ölçebilirsiniz. Metrik cetvel, standart ölçüm aracıdır. Uzun veya kısa mesafeleri ölçmek için mükemmel bir seçimdir. Bir kıstas, dar bir şeyin uzunluğunu ölçmek için ideal bir seçimdir. En popüler ölçüm aleti türü bir mikrometredir. Bunlar, küçük bir tüpün iç çapından büyük bir nesnenin dış çapına kadar her şeyi ölçebilir. Bazı mikrometreler bir tüpün uzunluğunu bile ölçebilir. Ancak büyük bir tüpün iç çapını ölçmek için farklı tipte bir mikrometre kullanmanız gerekir. Yukarıdaki üç araç, bir tüpün içini ölçerken kullanışlıdır. Ancak, bir tane satın almadan önce her bir aracın ne için olduğunu bilmelisiniz.

Bir mikrometre, genellikle yüksek hassasiyetli işlemede kullanılan özel bir ölçüm aletidir. Vidalanan bir çift pergeli andırıyor. Dijital karşılığı, kumpas kafaları arasındaki mesafenin anında okunmasını sağlayabilir. Dört ondalık basamağa kadar ölçebilirler. Benzer şekilde, bir termometre sıcaklık okuması verir ve modern tıpta yaygın bir araçtır. Bu araçlar mutfak ve çevre bilimlerinde de kullanılmaktadır.

Ölçüm Aletleri

 • Çetvel
 • Mezura
 • Şerit metre
 • Mikyas
 • Su terazisi
 • Hassas Terazi
 • Dijital terazi
 • Termometre
 • Dedektör
 • Kumpas
 • Multimetre

Kumpas, bir nesnenin uzunluğunu hesaplamanıza izin veren bir ölçüm aletidir. Kullanıldıkları ölçümlerin amacına bağlı olarak analog veya dijital olabilirler. Bir kumpas, hemen hemen her alanda önemli bir araçtır, ancak özellikle tıbbi ve endüstriyel ortamlarda kullanışlıdır. Borular ve metaller dahil olmak üzere birçok farklı nesnenin ölçümü için bir kumpas kullanılabilir. Ancak bir takvim satın almadan önce dijital mi yoksa analog bir model mi ihtiyacınız olduğunu düşünün.

Cetvel uygun olmadığında uzunluğu ölçmek için bir metre çubuğu yararlıdır. Ahşaptan yapılmıştır ve bir milimetre hassasiyete sahiptir. 100 metreye kadar uzunluk ölçebilir. Ancak kullanabileceğiniz tek ölçüm aracı bu değildir. Daha kısa bir uzunluğa ihtiyacınız varsa, bir mezura kullanabilirsiniz. Ancak kumpas çok uzun olacaktır. Böyle bir durumda, bunun yerine bir metrik ölçüm çubuğu kullanabilirsiniz.

Bir ölçüm bandı, boyut ve mesafeyi ölçmek için gerekli bir araçtır. İnç, santimetre ve milimetre cinsinden ölçümlerle işaretlenmiş esnek bir plastik veya kumaş şerittir. Birkaç çeşit mezura vardır. Bazıları minimalisttir ve terzilik ve dikiş için kullanılırken, diğerleri daha karmaşıktır ve inşaat işleri için kullanışlıdır. Her durumda, bir ölçüm aracı, çalışırken hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.