Musluk ve Yedek Parçaları

Yaşam alanlarınızda sıkça kullandığınız musluklar tesisat sisteminde bulunan gaz ya da sıvı akışlarını kontrol etmeye yarayan vanalardır.

Musluk ve Yedek Parçaları
187

Bu vanalar suyun daha kolay bir şekilde kontrol altına almasını sağlamaktadır. Musluklar tesisat borularının bitiş kısmında ya da akışkanını muhafaza eden deponun çıkış kısmında bir bağlantı maddesinin üzerinde bulunurlar. Yapıların iç ve dış cephelerinde bulunan banyo, mutfak, tuvalet gibi daha bir çok alanda suyun kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan muslukların bir çok çeşidi ve özellikleri bulunmaktadır. Musluk çeşitlerinden bazıları, Standart uzun musluk, tesisat borusunun bitiş kısmına takılan sıvı akışını kontrol eden ihtiyaç duyulduğu zaman musluk başlığını çevirerek suyun gelmesini sağlayan açılır kapanır musluk çeşididir. Standart uzun musluklar lavaboda el, ayak yıkamak ve abdest almak amacıyla ev ve camii şadırvanlarında kullanılmaktadır. Çamaşır muslukları adından da anlaşılacağı üzere çamaşır makinesiyle bağlantılı olan musluk çeşididir. Çamaşır makinesi bu musluk sayesinde yıkma yapacağı esnada temiz su alırken çamaşırları yıkadıktan sonra oluşan kirli suyun makineden atılmasını sağlamaktadır.musluk yedek parça aletleri nedir

Ara musluk, temiz ve kirli suyu birbirinden ayırmak amacıyla ya da sıcak ve soğuk su çıkışlarında kullanılan musluk çeşididir. Ara musluklar lavabo, klozet ya da tezgâh altlarının bağlantı yerlerine montaj edilir. Ayrıca ara muslukların filtreli olması da mümkündür. Filtreli ara musluklar su tesisatından zararlı maddelerin girişini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenden dolayı musluğunuzun daha uzun süreli kullanım imkânı sağlamaktadır. Filtreli ara muslukların baş kapağını çıkararak içinde biriken atıkları kolay bir şekilde temizleme imkânı sağlar. Sensörlü musluk bir diğer adı da otomatik musluk olarak bilinmektedir. Sensörlü musluklar eller serbest özelliğiyle açma kapama işlemi yapmanıza gerek kalmadan sensörlü kısmı sayesinde rahatlıkla suyun gelmesini sağlayabilirsiniz. Elleriniz sensörlü musluğa yaklaştığından ellerinizi algılayarak tepki sonucu suyun akmasını sağlayan mekanizmaya sahiptir. Sensörlü musluk ellerinizi algılamadığı zaman birkaç saniye içerisinde kendini otomatik olarak kapatır.musluk yedek parçaları ne ise yarae

Yaşam alanlarımızda sıklıkla kullandığımız musluklar her ne kadar kaliteli olsa da sürekli olarak açılıp kapatıldığından dolayı zaman zaman arızalanır ya da bozulabilir. Muslukların tadilat ve onarımında kullanabileceğimiz yedek parçalar bulunmaktadır. Musluk yedek parçalarından bazıları; Musluk filtresi suyun hacmini arttırdığı gibi köpüklü bir şekilde su akışı sağlamayan yarayan yedek parçadır. Musluk filtresi suyu hava ile karıştığından dolayı akıntının hızını arttırır. Bu nedenle de suyu kullandığınız esnada akan suyun hacmini kolayca fark edersiniz. Ayrıca su filtresi sayesinde az miktarda su akışı olacağından dolayı tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.musluk yedek parçaları hangi malzemelerden oluşur?

Musluk contası, sürekli aç kapa yapılan musluklarda bir süre sonra musluk başlığının altında bulunan conta esner ya da kopar. Contanın esnemesi ya da kopması sonucunda musluğu sıkıca kapatsanız dahi belirli miktarda su sızdırması yapar. Ayrıca contanın esnemesi ya da kopması su tasarrufu yapmanızı engellemektedir. Volan başlıkları musluğu açıp kapatmanıza yarayan ergonomik yapıya sahip musluk başlığıdır. Sert darbelerle açılıp kapatılan musluk başlıklarında arızalanma ya da bozulma olabilmektedir. Musluk hava gazlandırıcı suyun gelin noktasında musluğun içinde bulunan filtreye benzer armatür parçasıdır. Hemen hemen her musluk çeşidinde bulunan suyun akışının havasız bir şekilde gelmesini sağlayarak suda hava kabarcıklarının oluşmasını engellemesinin yanı sıra su tüketiminde tasarruf etmenizi sağlar.  

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.