Kaynak Makinesinin Avantajları

Bir kaynak makinesinin diğer makinelere göre birçok avantajı vardır. Örneğin, düşük ısılı bir ortam kullanırken mükemmel bir kaynak üretebilir, yani inanılmaz derecede güçlü olması gerekmez.

Kaynak Makinesinin Avantajları
49

Bunun yanı sıra, otomatiktir, böylece operatör makine çalışırken diğer görevleri yerine getirebilir. Isı kaynağı olarak oksijen ve yakıt gazı kullanır ve torç dolguyu ve tabanı eriten bir alev yayar.

Kaynak makinesine güç sağlamak için kullanıcının bir gaz silindiri satın alması gerekir. Kaynak makineleri, gazı basınç altında depolayan bir gaz silindiri kullanır. Tank, kaynak için gereken gaz hacmini barındıracak kadar büyük olmalıdır. Makineyi kaynak için kullanmayı planlıyorsanız, bir tank satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Mevcut farklı boyutlardaki tankları araştırdığınızdan ve karşılayabileceğiniz en büyük olanı satın aldığınızdan veya kiraladığınızdan emin olun. Kaynak makineleri farklı boyutlarda tanklar kullanır, bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak önemlidir. Genel olarak, karşılayabileceğiniz en büyük tankı almalısınız.

Kaynak makinesinin avantajları içerisinde olan görev döngüsü, kaynak makinesi seçerken önemli bir faktördür. Daha yüksek görev döngüleri, kaynağı daha verimli hale getirir, ancak aynı zamanda daha yüksek maliyetlidir. Daha yüksek bir görev döngüsü, daha kaliteli kaynaklara neden olabilir. Görev döngüsü, kaynak makinesinin kapanmadan önce çalışmaya devam ettiği sürenin bir ölçümüdür. Görev döngüsü ne kadar uzun olursa, kaynakların kalitesi o kadar iyi olur.

Kaynak Makinesini Özellikleri Nelerdir?

  • Düşük akım
  • Elektrik enerjisi
  • Farklı kesim malzeme türleri
  • Ergonomik yapısı
  • Durmadan sistematik çalışma prensibi

Bir makine birden fazla görevi yerine getirebilse de görev döngüsü çok önemlidir. Düşük görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesi, bir mağazada kullanılandan daha düşük bir ömre sahip olacaktır. Yüksek görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesi, kaynağı yüksek görev döngüsüne sahip bir makineden daha az dayanıklı hale getirecektir. Ayrıca daha yüksek görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesi ile verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Ağır işler için daha yüksek görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesi gereklidir. Örneğin, yüksek görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesinin 1/8" yumuşak çelik sacı kaynaklayabilmesi gerekir. Daha ağır işler için yüksek görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesi gereklidir. Bu güç türü bir görev döngüsü gerektirir. en az yüzde 40. İnce metalleri de kaynaklayabilmesi gerekiyor.

Bir kaynak makinesinin güç kaynağı, kaynak bağlantısının kalınlığına ve kaynak yapmak için ihtiyaç duyduğu çıktı miktarına bağlı olacaktır. Kaynak makinesinin avantajları içerisinde olan makine özellikleri, üç inç'e kadar metalleri kaynaklayabilir. Ayrıca, her türlü işi halledebilmeli kullanıcılar için tercih etme sebepleri içerisindedir. Makine ayrıca farklı malzemeleri kaynak yapabilmelidir. Kaynakçının daha büyük bir amfiye ihtiyacı varsa, standart bir makineden daha pahalı olmalıdır.

Bir kaynak makinesi, eldeki görev için yeterli bir görev döngüsüne sahip olmalıdır. Yüksek görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesinin ısınması daha olasıdır. Bu, devreyi kızartabilir ve elektrik arızasına neden olabilir. Düşük görev döngüsüne sahip bir kaynak makinesi herhangi bir metali kaynaklayamaz. Bu gibi durumlarda daha küçük bir amfi daha uygun olacaktır. Amper ne kadar yüksek olursa, kaynakçı o kadar iyi olur.

Çubuk kaynak makineleri, piyasadaki en çok yönlü makinedir. Hem ince hem de kalın metalleri kaynaklayabilir. Çubuk ve MIG kaynak makineleri arasından da seçim yapabilirsiniz. Bir SMAW makinesi, kirli koşullarda kaynak yapmak için en iyisidir. Profesyonel iseniz, bir çubuk kaynak makinesi kullanmak istiyorsanız bir TIG makinesi seçebilirsiniz. İnce metalleri kaynaklamanız gerekiyorsa, bir GTAW kaynak makinesi satın almak en iyisidir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.