Hırdavat Sektörü Neleri Kapsar, Günümüzde Hırdavat Sektörünün Önemi

Hırdavat, üretim veya tüketim esnasında aşınmış, yıpranmış veya bozulmuş olan herhangi bir malın ve ürünün yeniden kullanılması için yapılan her türlü tamir işlerinde kullanılmaktadır.

Hırdavat Sektörü Neleri Kapsar, Günümüzde Hırdavat Sektörünün Önemi
106

Tamircilerin onarım işlerini yapabilmeleri için malzemelere ihtiyaç duyar. Bu malzemelere hırdavat denilmektedir. Kelime anlamıyla “metal eşya”  olarak da bilinmektedir. Hırdavat sektörlerinin kullanım alanları ve yapı malzemeleri iş yükü ve inşaat alanlarına göre farklılık göstermektedir. Hırdavat sektörünün önemi günümüzde büyük bir yer kaplar. Birçok farklı iş yükü hırdavat sektöründe var olan el aletleri ve elektrikli makina gibi parçalar ile işlerini daha kısa ve ergonomik koşullar ile tamamlayarak devam ettirmektedir.

Hırdavat gereçlerinin çok geniş bir ürün yelpazesini kapsar. Daha çok ağaç, metal, ağaç kesim motorları, aksesuarlar, akü şarj, akü takviye cihazları, çimento, bahçe ve tarım aletleri, boru işleme malzemeleri, boya tabancaları…. vb ürünleri kapsar. Bu ürünleri satan kişilere nalbur denilmektedir. Nalburlarda penseler, çekiçler, tornavidalar, karga burunlar, sanayi tipi ısıtıcılar, dalgıç pompalar, lazer metreler, gönye kesmeler, yıkama makineleri, kırıcı deliciler, akülü vidalama makineleri, makine vidalamalar, çapalama makineleri, tırap ve ilaçlama pompaları….vb.

 

hırdavat sektörü

 

Yukarıda belirttiğimiz malzemeler bozulmuş ve yıpranmış olan bir eşyanın veya ürünün tamirinde kullanılarak yenilenmesini sağlar. Çivi, tel, somun, metal parçaları ve taşınabilir makilenelerin veya aletlerin yer aldığı hırdavat malzemeleri gerek iş yerinde gerekse evlerde bu anlamda yeteneği olan herkesin kullanabileceği malzemelerdir. Bu malzemeler endüstriyel alanda üretilmektedir bu malzemelere teknik hırdavat malzemesi de diyebiliriz. Torna tezgahlarından, sanayi ve endüstri alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu hırdavat gereçleri günümüzde fiziki olarak nalbur dükkanlarında ve online olarak internet siteleri üzerinden satışı yapılmaktadır. Bu malzemelerin bulunduğu hırdavat dolabı veya çantası işyerlerinde ve evlerde bulunmaktadır. Bu tamir çantalarında en çok kullanılan hırdavat gereçleri bulunur. Bunlar tornavida, yapıştırıcı, eldiven, yan keski, maktap, vida, kelepçe seti, dübel, matkap ve uçları, pense, cıvata, çivi….

Gemi Sanayi, İnşaat Mekanik Sanayi, Kimya ve Petrokimya Sanayi, Gıda Sanayi, Kağıt Sanayi, Deterjan Sanayi gibi onlarca farklı sektörde hırdavat ürünleri ve hırdavat sektöründe üretilen el aletleri kullanılmaktadır. Makina ve sanayi sistemlerinde ön planda olan elektrikli el aletleri günümüzde kendin yap sanatları ve ev geliştirme projelerinde ön plana çıkmaktadır. Günümüzde hırdavat sektörü ve hırdavat ürün grupları her ev için olmazsa olmaz ürünler içerisindedir.  

Hırdavat gereçleri inşaat sektöründe yapı malzemeleri sanayinde, mekanik sanayi, gemi sanayi, kimya ve petrokimya sanayi, gıda sanayi, kağıt sanayi, deterjan sanayi   ve enerji sektöründe de kullanılmaktadır. Türkiye hırdavat sektörünün, Avrupa-Asya-Ortadoğu merkezinde olan avantajlı ülkelerdendir. Dünya ticaretinin önemli bir bölümünü kapsar. Daha çok Ortadoğuya açılmak isteyenler için Türkiye önemli bir konumdadır.

 

elektrikli el aletleri

 

Elektrikli aletler, lazer, izolasyon malzemeleri, mekanik aletler ve çeşitli aksesuarlar günlük yaşam alanlarında sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde el aletlerine fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Yaygın olarak otomotiv, inşaat, savunma, tarım, savunma sanayi, bilişim, enerji sektöründe kullanılmaktadır. Türkiye’de bu aletlerin üretim miktarı yaklaşık olarak 40 milyon adeti geçmektedir. 

Hırdavat sektöründe her ürün bulunabildiği için yüzyıllar sonrada ihtiyaç duyulan bir sektördür. Evinizde bulunan önemli bir aletin ya da eşyanın bozulduğu esnasında bu gereçleri kullanarak onarmanız mümkün. Şayet tamir işini yapamıyorsanız her alanda bu tamirleri yapan kişilerle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.