Elektrik Bantları

Elektrik bantları tesisatta oluşabilecek küçük arızaları onarmak için ve ortaya çıkan elektrik akımını izole etmek için kullanılan bir hırdavat ürünüdür. Diğere türlerine göre yatılım bantları şeklinde elektrik iletkenliğine sahip değildir.

Elektrik Bantları
48

Kabloların ve sigortaların işaretlenmesine kullanılmaktadır. Bu bantlar aynı zamanda izolasyon batları olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni ise kullanıldığı ürünü hasardan koruma özelliğidir. Ev veya ofislerde hoparlör kabloları, beyaz eşya kabloları, TV kabloları gibi kabloların yoğun olarak kullanıldığı yerde elektrik bantlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrik iletkenliği olmadığı için bandı kullanan kişileri hasara karşı koruyabilme özelliğine sahiptir. Elektrikle ilgili işlerde kullanılmasının sebebi de budur. Elektrikli ütü, süpürge, televizyon, buzdolabı, bebek telefonu, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ütü gibi elektrikle çalışan bütün aletlerin onarı işlerinde kullanılmaktadır. Bu eşyalardaki kabloların uçtan uca bağlanmasını sağlamaktadır.

 

mobilya hırdavat malzemeleri

 

Elektrik bantları özellikle çocukları elektrik çarpmasına karşı korumaktadır. Çocuklar meraklı yapıları gereği kablolara dokunmayı ve oynamayı çok severler. Bu esnada kabloları ezip, bükebilirler. Kablolardan elektrik akımının gelmemesi ve çocukların zarar görmemesi için bantlarla korunması gerekmektedir. Kablolarınızın sıyrılan ve açılan kısımlarını mutlaka bantlamayı unutmayın. Bantlar sadece yalıtımda değil, dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Yaratıcı fikirleriniz için bu bantları kullanabilirsiniz. Makyaj masası, ayna, organizer sabitleme gibi işlerinizde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yalıtım, kablo, yan sanayi, tekstil, deri, makine sanayi, inşaat ve farklı endüstriyel alanlarda en fazla kullanılan ürünlerdir. Hasara neden olan kabloların çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde elektrik akım içeren kablolar zamanla kıvrılıp, bükülür ve elektrik tellerinin dışına çıkar, soyulur ve aşınır.  Böylesi durumlarda elektrik bantlarıyla hasar olan kısım kamufle edilmelidir.

Elektrik bantları geçmişten günümüze kadar tesisat kablolarında ve elektrik bağlantılarında kullanılan önemli ürünlerdir. Kabloların birbirine eklenmesinde yalıtkanlık sağlamaları için kullanılırlar. Bu ürünler sayesinde karmaşık elektrik malzemeleri ve düzenekleri arasında oluşabilecek hasarları ve elektrik akımının dışarı sızmasını önlemek amacıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanımı pratik ve kolay bir yapıya sahiptir. Kullanım amacı ve alanları çok geniştir. Önlem ve tamir amacıyla her evde ve iş yerlerinde bulunması gerekmektedir. Ofislerde ise bilgisayar kabloları zamanla aşınabilir böylesi durumlarda bantlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bantlar yapı olarak diğer türlerine göre farklıdır. Biraz daha kalın ve çok çeşitli renkleri vardır. En çok kullanılan renk ise siyahtır ve bu bantlar elektriği geçirmeyen türlerdir bu nedenle elektrik bantları olarak da bilinmektedir. Yapı sanayi, endüstri, evlerde, iş yerlerinde kısacası yaşam alanlarının her yerinde kullanılan onarım ürünleridir. Hırdavat malzemeleri içerisinde sık kullanılan elektrik bantları mobilya hırdavat malzemeleri tadilatlarında da sıklıkla ihtiyaç duyulan ürünler içerisindedir.

 

mobilya hırdavat ürünleri

 

Elektrik bantları ilk olarak 1940’lı yıllarda üretilmeye başlanmıştır. Korozyona ve neme karşı dirençli bir yapısı vardır. Genel amaçlı kullanılan ekonomik yalıtım ürünleridir. Yapımında plastik malzemesi ve vinil kullanılmıştır. Vinil kullanılmasının nedeni ise suya ve ısıya karşı dayanıklı olmasıdır. Elektrik bantları aşındırıcı asitlere karşı güçlü bantlardır. Bu yüzden uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Bantlar elektrik telinin etrafına sarılıp kullanılarak, devre kesicinin kapanmasını ve cihaza giden elektrik akışının durmasına neden olan kısa devre oluşumuna karşı, yanlışlıkla başka bir telden geçen elektrik akımını durdurur. Kısa devreler elektrik yangınlarına sebep olan sorunlardır. Bu nedenle bu durumların en aza indirilmesi için izole bantların kullanılması zorunludur. 

Elektrik kablolarının farklı renk kodları vardır ve her renk başka bir amaçla kullanılır. En çok kullanılan siyah elektrik bantlarıdır. Siyah bantlar ultraviyole radyasyona karşı dayanıklıdır ve yüzden güneş ışığını veya başka ışık alan tellerde siyah bant kullanılmaktadır. Beyaz ve gri bantlar ise nötr kabloları belirlemeye yarar. Yeşil ve sarı bantlar ise topraklama kablolarını işaretlemektedir. Mavi, kırmızı ve turuncu bantlarda kablolarda gerilim ve faz oranlarını göre eşleşmektedir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.