El Aletleri Kullanım Alanları

İster evde onarım yapıyor olun, ister bahçe işleri yapıyor olun veya biraz el becerisi gerektiren başka bir iş yapıyor olun, el aletlerini nasıl düzgün kullanacağınızı bilmeniz gerekecek. Anahtarlar, cıvata ve somunları gevşetmek ve sıkmak için kullanılan yaygın bir araçtır. Anahtarlar, boruları ve diğer armatürleri döndürmek için de kullanılabilir. Hindistan'daki el aletleri üreticilerinde farklı tipte anahtarlar mevcuttur.

El Aletleri Kullanım Alanları
98

Maket bıçakları birçok farklı şekil ve boyutta gelir. En popüler maket bıçağı türü bir kutu bıçağıdır. Geri çekilmiş, değiştirilebilir tıraş bıçağına sahip metal bir gövdeye sahiptir. Çoğu bıçağın bıçağa maruz kalma derecesi vardır, bu nedenle derinden kesmekten korkuyorsanız, bıçağı baş parmağınızla geri çekebilirsiniz. Çoğu durumda, maket bıçakları küçük elleri olan kişiler için iyi bir seçimdir. Belirli bir aracın sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz, hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için birkaçını deneyin.

Bir başka kullanışlı alet de çekiçtir. Uzun bir sapı vardır ve çoğu görev için uygundur. Bir el çekicini kullanmadan önce her zaman tutuşunu ve sıkılığını kontrol etmelisiniz. Çekiç kullanıyorsanız, tutamak sağlam bir şekilde oturmalıdır. Kolların sıkı ve güvenli olduğundan emin olun. Bu, aletin sapına zarar vermenizi önleyecektir. Ayrıca göz koruması ve koruyucu eldiven giymeniz gerekecektir.

Karbon çelik. Bir çelik ne kadar sertse o kadar iyidir. Örneğin karbon çeliği, el aletleri için yaygın bir malzemedir. Harika bir seçim çünkü zor, ancak fazla aşınma ve yıpranmaya neden olmuyor. Ancak, bir elektrikli alet kullanırken uygun güvenlik önlemlerinin alınması yine de önemlidir. Bu, ellerinize ve parmaklarınıza çarpmanızı ve hatta ellerinizin aşınmasını önleyebilir.

Çelik. Farklı çelik türleri vardır. Bazıları karbon çeliğinden, bazıları ise karbon ve krom karışımından yapılmıştır. Genel olarak, karbon içeriği ne kadar yüksek olursa, malzeme o kadar sert olur. Sonuç olarak, el aletlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra karbon, el aleti yapımında da en yaygın metaldir. Malzemelerdeki farklılıklara rağmen, bir aletin faydaları açıktır.

Yüksek karbonlu çelik en yaygın çelik türüdür. Yüksek karbon içeriği onu daha sert ve daha dayanıklı hale getirir. Karbon çeliğine ek olarak, diğer yüksek karbonlu çelik türleri arasında krom vanadyum ve krom molibden bulunur. Bunların ikisi de alaşımdır ve bunlar daha pahalıdır. Daha ciddi görevler için karbon ve kromdan yapılmış bir elektrikli alet kullanmalısınız. Bunun nedeni basittir: Ellerinizi aşınma ve çizilmelere karşı koruyacaktır.

Karbon çeliği, el aletlerinde en yaygın kullanılan çelik türüdür. El aletleri için en yaygın çelik türüdür. Karbon içeriği ne kadar yüksek olursa, metal o kadar sert olur. Karbon çeliği bu kadar dayanıklı yapan da budur. Daha dayanıklı bir tornavida seti arıyorsanız, kromlu bir alaşım satın almayı düşünebilirsiniz. Bu daha pahalı olacak, ancak daha uzun sürecek ve daha dayanıklı olacaktır.

Elektrikli aletler genellikle daha dayanıklıdır ve daha uzun kulplara sahiptir. Bu tür el aletlerinin kenarları daha serttir ve etkili olmaları için yüksek düzeyde koordinasyona ihtiyaç duyarlar. Ayrıca karbon çeliğinden daha sert ve dayanıklıdırlar ve genellikle daha pahalıdırlar. Elektrikli el aleti seçerken karbon veya krom çeliğinden yapılmış olanı seçmelisiniz. Bu tür çelikten yapılanlar, karbon çeliğinden yapılanlara göre daha güçlü ve daha dayanıklı olacaktır.

El aletleri için alışveriş yaparken kullandığınız çelik türünü göz önünde bulundurun. Farklı görevler için farklı çelik türleri vardır ve her birinin farklı yararları ve dezavantajları vardır. Yüksek karbon içeriğine sahip aletler yapmak için karbon çeliği ve aletin gücünü ve dayanıklılığını artırmak için krom-vanadyum kullanabilirsiniz. Endişelenmen gereken tek şey fiyat. Örneğin, düşük karbonlu bir çelik, karbon çeliği kadar güçlü değildir ve cildinizi çizmez veya parçalamaz, bu nedenle daha pahalı bir çelik kadar dayanıklı olması pek olası değildir.

Maket bıçağı olarak da adlandırılan maket bıçağı, birçok şey için kullanılabilecek çok yönlü bir araçtır. Bıçağı bir başparmak hareketiyle geri çekilir. Özel bir araç olduğu için çeşitli farklı görevler için kullanılabilir. Uzun sapı, alete kolaylıkla manevra yapmanızı ve yaralanma riskini azaltmanızı sağlar. En popüler el aletleri türleri arasında pense, tornavida ve testere bulunur.

 

 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.