Çok Amaçlı Penseler

Çok amaçlı penseler farklı alanlarda çeşitli malzemeleri sıkıştırmak, kesmek, bükmek, kıvırmak ve tutmak için kullanılan el aletleridir. Pratik kullanımı sayesinde her evde ve alanda rahatlıkla çalışabilir bir alettir. Evlerin yanı sıra iş yerlerinde de çok fazla kullanılmaktadır. Tamirat, inşaat, elektronik işlerinde ve günlük ev işlerinde kullanılan vazgeçilmez tamirat aparatıdır. İhtiyacınız olan her işte değerlendirebilirsiniz.

Çok Amaçlı Penseler
19

Pense Türleri

Birbirinden farklı pense türleri vardır. Bunların başında ayarlanabilir penseler gelmektedir. Bu aletler çeşitli uzunluklarda üretilmektedir. Beş ve on inç uzunluğundadır. Ancak, yedi inçlik bir çift çoğu ihtiyacı karşılayabilmektedir. Elektrik işi yaparken öncesinde aleti fişinden çektiğinden emin olmalısınız. Pensin kolları sizi elektrik çarpmasından koruyacak kadar güçlü olmayabilir. Aynı zamanda bu aletleri elektrikli kablolarla kullanmayın. Elektrik işlerini yapmadan önce sigortayı kapatıp kapatmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Kaymalı mafsallı pense, ayarlanabilir bir pivot noktasına sahiptir. Bu, farklı kalınlıktaki çeşitli malzemeleri tutmalarını sağlar. Bu aletlerin çeneleri, mengene benzeri bir kavramaya kilitlenebilir. Tutacağı serbest bırakmak için diğer koldaki kolu tetiklemeniz yeterlidir. Bu bileşik kaldıraç hareketi, muazzam bir kuvvet uygulamayı mümkün kılar. Kaymalı mafsallı pense başka birçok yönlü seçenektir. Bu aletler, metali bükmek ve kıvırmak, tel sarmak ve somunları gevşetmek için mükemmeldir.

Sivri burunlu penseler en zor alanlarda bile kolayca çalışmanızı sağlar. Yan keski ise daha çok kesme ve soyma işlerinde kullanılmaktadır. Tel ve kabloların istenilen ölçüde kesilmesi ve dış kısmının sıyrılmasını sağlar. Aynı zamanda sac malzemelerinin kesilmesi içinde kullanılır. Kerpeten ise penseler arasında farklı bir yeri vardır. İnce uç bölümlerinde yer alan iki taraflı bu el aparatıyla çivi ve benzeri malzemeleri rahatlıkla tutabilir, kesebilir ve kıvırabilirsiniz. Uç kısmının keskin olmasından dolayı metal kesme işlerinde kullanıma uygundur. İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık, ağzının daraltılıp genişletilebilen bir pense türüdür. Somon veya boru gibi sıkma işlemlerini gerçekleştirir. Kablo sıyırma pensiyle, kabloların dış yüzeylerini rahatlıkla kaldırabilir.

Kemer delme pensi ise kemerlerin deri ve benzeri yüzeylerde delik açmak için üretilmiştir. Ayarlanabilen fort penseyle ağız kısmını kaydırarak istenilen ölçüye getirebilirsiniz. Geniş şekilde açılabildiği için ağzıyla büyük cisimlere de sorunsuz bir şekilde kullanım sunar.

Kesme pensesi başka bir pense türüdür. Bu aletler, tel için yan kesicilere sahiptir ve tipik olarak yalıtılmamıştır. Bazı elektrikli penselerin çenelerinde yerleşik tel kesici bıçaklar bulunur. Diğer tiplerde uzun kulplar bulunur. Bunlar tel ve küçük vidaları kesmek için mükemmeldir. Kesme bıçağının uzunluğu bir modelden diğerine değişebilir. Genel olarak, pense sadece tel kesmek için tasarlanmıştır ve çivi üzerinde çalışmaz. Pense anahtarları, kontra somunları sıkmak, kontak yapıştırıcıları etkinleştirmek için basınç uygulamak ve fayans işlerinde kenar kırmak için kullanışlıdır. Açık uçlu bir anahtarın kullanılması bir malzemenin yüzeyine zarar verebilir o nedenle dikkatli kullanılmalıdır.  Basınç altında sıfır oynama özelliğine sahiptir. Kendiliğinden kilitlenen hareketi, küçük nesneleri sıkmak ve gevşetmek için de idealdir.

Kargaburun hassas işler ve küçük alanlar için tasarlanmıştır. Ağır işler için tasarlanmamışlardır ve küçük nesneleri bükmek için idealdirler. Ayrıca çok yönlüdürler ve telleri bükmek ve bağlantı elemanlarını tutmak için kullanılabilirler. Tırtıllı yüzeyleri ve yan kesicileri, onları birçok görev için mükemmel bir alet haline getirir. Aslında hemen hemen her balıkçı yanında bir tane taşır. Bu çok yönlü araçlar, araç kutunuzdaki en çok yönlü araçlardır. Su pompası penseleri, kayar mafsallı penselere benzer, ancak ayarlanabilir pivotlara sahiptir. Bu penselerin açılı çeneleri, onları boruları ve diğer küçük parçaları kavramak için ideal hale getirir. Ayrıca çeşitli diğer uygulamalar için de faydalıdırlar. Aslında, asla yeterli penseye sahip olamazsınız. Çok amaçlı pense 2 evinizin vazgeçilmezi olacak. Tek yapmanız gereken, ihtiyaçlarınıza en uygun türü seçmek olacaktır.

 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.