Asma Kilitler ve Güvenlik Kilitleri Arasındaki Fark Nedir?

Güvenlik kilitleri ile asma kilitler arasındaki fark, bu kilitleri oluşturan bileşenlerde yatmaktadır. Sağladıkları güvenlik, bileşenlerin kalitesine ve birlikte nasıl çalıştıklarına bağlıdır.

Asma Kilitler ve Güvenlik Kilitleri  Arasındaki Fark Nedir?
178

Bu nedenle kilitlenmesi gereken eşyalara uygun bir kilit seçmek önemlidir. Yaşam alanlarında kullanılan asma kilitler ve güvenlik kilitlerinin en büyük farkı iç ve dış mekan kullanım alanlarından geçer. Asma kilitler dış güvenliği sağlarken, güvenlik emniyet kilitleri iç yaşam alanlarında oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almanızı sağlar.

 

güvenlik kilidi

 

Asma Kilitler

Kollu asma kilitler ve emniyet kilitleri, kilitleme mekanizmasının içindeki bir kolu çevirerek çalışan bir tür güvenlik kilididir. Kapıları, kapıları ve otomatları sabitlemek için kullanılırlar. Kollar tipik olarak hafif malzemelerden yapılır ve kilit kelepçesi ile aynı düzlemde konumlandırılır. Bununla birlikte, bu kilitlerin bir zayıflığı vardır: hırsızlar, onları vurarak veya takarak zorlayabilir. Ek koruma için, daha güçlü prangalar ve daha büyük bir kilit kasası ile daha güçlü bir kilit kullanmayı düşünün.

Çift kilitleme kollu mekanizma, güvenlik kilitlerinde ve kollu asma kilitlerde önemli bir özelliktir. Zıt yönlü kilitleme kollarını birleştirerek daha fazla güvenlik sağlar. Hem topuğa hem de tırnağa bir köstek kilitleme özelliği sağlarken, kullanımı da kolaydır.

 

dış mekan güvenlik kilitleri asma kilit

 

Kilit toplayıcılar, kol kilitlerini açmak için bükülmüş teller veya doğaçlama bir gergi anahtarı gibi basit mekanizmalar kullanabilir. Ancak bu yöntemler doğru kullanılmadığı takdirde kilide zarar verebilir. Gelişmiş kollu asma kilitler için özel aletler gereklidir.

Katı Çelik Alaşımlı Pranga

Asma kilidinizin en üst düzeyde güvenlik sağlamasını istiyorsanız, sağlam çelik alaşımlı bir köstek seçmeniz gerekir. Bu prangalar, cıvata kırpıcı saldırılarına karşı koruma sağlamak için sertleştirilmiş bir çelik göbeğe sahiptir ve çoğu yüksek kaliteli asma kilitte standarttır. Genellikle krom kaplamalı bir kaplamaya sahip olacaklardır.

Kelepçe, bir asma kilidin kilitleme mekanizmasından geçirilen düz veya kavisli metal çubuktur. Kelepçe, kilidin bir cıvata makası tarafından açılmasını veya delinmesini önlemeye yardımcı olduğu için güvenliğin önemli bir yönüdür. Kelepçe kalitesi de bir fark yaratır, bu nedenle yüksek kaliteli asma kilitlerde yalnızca en iyi çelik veya alaşımlı zincirler bulunur. En iyi üreticiler ayrıca zincirleri arasında bir sertlik ve süneklik dengesine sahip olacak ve bu da onları kesilmeye veya yırtılmaya karşı daha az savunmasız hale getirecek.

Katı Çelik Alaşımlı bir kelepçenin avantajları arasında, meraklı ellerden gelen birden fazla darbeye dayanabilmeleri ve sertleştirilmiş olmaları ve korozyona ve kötü hava koşullarına dayanıklı olmaları yer alır. Servisleri de kolaydır ve yeniden anahtarlanabilirler, bu da en yüksek güvenlik düzeyine sahip olmanızı sağlar.

Lamine Çelik pranga

Lamine çelik prangalar, ağır hizmet tipi çelikten yapılmıştır. Bu malzeme, benzersiz bir güç, dayanıklılık ve aşırı hava koşullarına dayanıklılık kombinasyonuna sahiptir. Bu, endüstriyel kilitleme senaryoları için ideal hale getirir. Ayrıca, her bir çalışanı hızlı bir şekilde tanımlamanıza olanak tanıyan renk kodlamalı olarak da mevcutturlar. Lamine çelik asma kilitler ayrıca kilit başına iki anahtarlı 4 pimli tambur kilitlere sahiptir.

 

güvenlik için kilit modelleri

 

Lamine çelik prangalar, pirinç prangalardan daha güçlü ve daha dayanıklıdır. Ayrıca cıvata kırpıcı saldırılarına karşı daha dayanıklıdırlar. Ancak, ek işleme maliyetleri gerektirirler. Sonuç olarak, genellikle daha pahalıdırlar.

Kelepçe, her iki tarafta bir kelepçe koruması ile korunmaktadır. Bu, kesilmesini zorlaştırır ve kötü hava koşullarına dayanıklıdır. Kelepçe ayrıca gücünü artıran sertleştirilmiş çelikten yapılmıştır.

Pirinç Pranga

Emniyet kilitleri ile asma kilitler arasındaki en büyük farklardan biri de asma kilit malzemesidir. Emniyet kilitleri, testere dişleri veya eğe ile kesilmesi zor olan pirinçten yapılmış bir kelepçeye sahiptir. Asma kilitler ise sertleştirilmiş çelikten yapılmış bir kelepçeye sahiptir. Bu tip kelepçe, kötü hava koşullarına dayanıklı olduğu ve ayrıca ek güç sağladığı için en güvenli malzeme türüdür.

İki tip pranga arasında bazı farklılıklar vardır, ancak çoğu uygulama için aynı düzeyde güvenlik sunarlar. Asma kilitler, bir cıvata kesici ile kesilmesi zor olan katı çelik alaşımlı bir gövdeye sahiptir. Bu tür malzeme daha karmaşık üretim süreçleri gerektirir, ancak yine de çok sağlam ve dayanıklıdır. Ayrıca paslanmaya ve kesilmeye karşı koruyan özel koruyucu kaplamaya sahiptir.

Pirinç asma kilit, iyi korozyon direncine sahip olduğu için dış mekan kullanımı için ideal bir seçimdir. Bu kilitler birçok farklı boyut, şekil ve yükseklikte mevcuttur. Ayrıca, yüksek hassasiyetli bir pim silindiri ve patentli bir Z-bara sahiptirler. Bu özellik, birkaç saniye içinde anahtar tutma modundan anahtar tutma olmayan modlara geçmelerini sağlar. Ayrıca, mevcut bir anahtarla eşleşecek şekilde yeniden anahtarlanabilirler.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.