Asfalt, Beton Kesme Makinalarının Özellikleri

Asfalt, beton kesme makinesi: Beton ve asfalt zeminlerin kesilmesi, yama ve tamir işlemleri, kanal kesimleri, endüstriyel tesisler ve alt yapı çalışmalarında kullanılan bir çeşit hafif inşaat makinesidir. Yatay ve dikey kesim yapabilmektedir. Ayrıca derz kesme makinesi, kullanımı oldukça kolay ve rahat, kesim hızı yüksek olan hassas kesimler için uzun ömürlü ve verimlidir. İyi tasarlanmış bir makine, kesimi kolay ve güvenli hale getirecektir.

Asfalt, Beton Kesme Makinalarının Özellikleri
218

Asfalt, beton kesme makinesinde aranması gereken bazı önemli özellikler vardır. Hırdavat dünyası, mekanik el aletleri ve elektrikli el aletlerine eşlik eden delici-kesici materyaller içerisinde olan asfalt kesme makinesinin özellikleri;

Benzinli Motor: Benzinli motorlar açık hava çalışma ortamları için idealdir ve taşınabilir olacak kadar hafiftir. Benzinli motor, büyük bir eşleme gücüne, hızlı bir kesme hızına ve hassas konumlandırmaya sahiptir. Elektrikle çalışan modeller gibi dizel veya pnömatik olarak çalışan bir makine de mevcuttur. Doğru makine, beton kesmeyi basit ve güvenli bir işlem haline getirecektir.

Bıçaklar: Asfalt ve beton kesmek için kullanılan bıçaklar farklı kesme mukavemetleri ve çaplarda tasarlanmıştır. Yüksek kesme hızıyla maksimum kesme derinliği, bıçakların çapına bağlı olacaktır. Büyük bir bıçak daha geniş bir alanı kesecektir, ancak küçük bir bıçak kesme derinliğini sınırlayacaktır. Aranacak bir diğer önemli özellik, bıçağın gücü ve kesilecek yer için doğru bıçağı seçmektir. Genel olarak sert yapıştırmalı elmas bıçak tercih edilir. Yüksek kaliteli bıçaklar, tek geçişte yarım inç kadar tıraş yapabilir. Asfalt keserken, bir yol testeresinin bıçağı malzemeyi birkaç uzunlukta kesmek için tasarlanmıştır. Ayrıca makineyi kullanırken maske ve eldiven gibi koruyucu kıyafetler giymelisiniz. Kullanacağınız yüzeyi temizledikten sonra işaretlemenizi yapın ve yol testeresini ilk uzunluğa yerleştirin. Bıçak, yüzeye oturması için aşağı yuvarlanırken ayırmak için de yukarı yuvarlanmalıdır.

Tartı Sistemi: Tartı sistemlerinin doğru olduğundan emin olmak önemlidir. Sıfır tolerans sınırlarına dönmezlerse, bölgenizdeki ağırlık ve ölçü koordinatörüne danışmanız gerekecektir. Ayrıca asfalt bağlayıcı kantarlarının serbest hareket ettiğinden emin olun. Tartım kutuları ve bağlayıcı arasında her türlü engelden kaçınmak isteyeceksiniz. Serbestçe hareket edemiyorlarsa kullanılmamalıdırlar.

El Tipi Asfalt Testere: Kolay manevra kabiliyeti için çıplak elle kullanılan daha küçük, hafif bir makinedir. El tipi asfalt testeresi, küçük asfalt parçalarını kesmek için ideal bir araçtır. Gelişmiş elektronik aşırı yük koruma sistemi Elgard(tm) kullanıcıyı yaklaşmakta olan aşırı yüke karşı uyarmak için rpm oranını değiştirir.  Bazıları çelik çubuklar içerir ve bazı taş agregaları çakıl taşları veya ezilmiş kayalardır. Bu malzemelerin bağ gücü yumuşaktan orta ve sert arasında değişebilir.

Kaliteyi sağlamak için bir asfalt karıştırma makinesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bir kalite kontrol planı, tüm numune alma, test etme ve inceleme faaliyetlerini içermelidir. Tablo 331-4, önerilen bazı test ve örnekleme faaliyetlerini listeler. Asfalt karışımının derecelendirmesi, gerekli standarda mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Karışımın gerekli elekten geçebildiğinden emin olun. Projenin standartlarını karşıladığından emin olmak için bir kalite kontrol planı mevcut olmalıdır.

Bir müteahhit, California Test 125'e göre finişerin arkasındaki matı örneklemelidir. Değerlendirme ve test amacıyla yerleşik mühendise üç ayrı numune vermelidir. Test sonuçları belirtilen limitlerin dışındaysa, yüklenici uygun önlemleri almalıdır. Agrega gradasyonu ve kum eşdeğeri test sonuçları limitlerin dışındaysa, yüklenici yerleşik mühendisle iletişime geçmeli ve kalitenin karşılandığından emin olmak için takip etmelidir. Geri kazanılmış asfalt kaplama malzemesi, yol yapımı ve geri dönüşüm için yeniden kullanılabilir.  Ayrıca eski kaldırımları onarmak için iyibir seçimdir. Bu malzemeler genellikle asfalt betonunun başarısız olduğu ve artık değiştirilmesinin pratik olmadığı alanlarda bulunur. Bu yeniden kullanım yöntemi, projenizin yolunda kalmasını sağlayacaktır. Geri dönüştürülmüş asfalt malzemelerine yüksek talepler vardır.

Asfalt, beton kesme makinelerinin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Her çalışma sonunda makinanın hava filtresini mutlaka temizlemeliyiz.Yağ seviyesini sürekli kontrol etmeliyiz. Betoncular inşaat makinalarının kullanmış olduğu benzin motorlarının hepsinde yağ sensörü mevcuttur. Yağ sensörü asfalt ve beton kesme makinalarının benzinli versiyonlarında mutlaka olması gerekir. Asfalt kesme makinaları yukarı aşağı hareketli makinalar olduğu için yağ seviyesi sürekli değişkenlik gösterir. Eğer yağ seviyesinde herhangi bir azalma olursa motor kendini otomatik olarak korumaya alır ve stop eder. Asfalt ve beton kesme makinalarında her 100 saatte bir defa yağ değiştirilmelidir.10w40 yağ betonculara inşaat makinalarının asfalt ve beton kesme makinalarında uygun  gördüğü yağ aralığındadır. Çalışma sonunda mutlaka bütün motor ve asfalt beton kesme makinanıza bir kompresör yardımıyla hava tutmaya özen gösterin. Temizlik asfalt kesme makinasının ömrünü yarı yarıya uzatmak demektir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.